Historia pewnej nastolatki

(moja pierwsza) powieść w odcinkach

BFF- Best Friends FOREVER, a może jednak na pięć minut?

Posted By on Październik 8, 2015 in Kate | 1 comment

Hej, hej :)

Napisała do mnie pewna dziewczyna, (nazwiska nie ujawnię, ale dziękuję bardzo za miłe słowa :) ) i zapytała o moją definicję słowa „przyjaźń” i czy mam taką prawdziwą przyjaciółkę/przyjaciela.

Nawet ciocia wikipedia podaje nam definicję przyjaźni. Link dla ciekawych —–> https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyja%C5%BA%C5%84
Są tam różne rodzaje przyjaźni, jak się która objawia… Brzmi to ( przynajmniej dla mnie), strasznie abstrakcyjnie, więc chciałabym najlepiej jak tylko potrafię opisać moją wersję „przyjaźni idealnej”, choć przyjaźń, to bardzo krucha sprawa, trudno też ją zdefiniować. Osobiście mam jedną jedyną najwspanialszą przyjaciółkę, więc spróbuję na podstawie swoich doświadczeń opisać jak wygląda przyjaźń, gdzie się zaczyna, a gdzie się kończy.

•Pewnie wszyscy znają takie typowe definicje przyjaźni. „Przyjaciel musi wspierać, pomagać, być na dobre i na złe” bla bla bla… Oczywiście jest to prawda, ale przyjaźń jest to coś dużo głębszego, a naprawdę nie lubię, jak ktoś spłyca ważne sprawy. Przyjaciel też jest człowiekiem, też ma różne humory, gorsze, lepsze dni. Wsparcie MUSI być ZAWSZE obustronne. Ludzie o tym zapominają, zapominają, że oczekując, ale nie dając wykorzystują drugiego człowieka. Miałam kiedyś koleżankę, która uważała się za moją przyjaciółkę, ale zapomniała, że trzeba też dawać. Ja zawsze jej pomagałam. Taka natura. Ale ona kiedy tylko miała jakiś „humor”, albo zaczynała na mnie krzyczeć o byle co, albo zaczynała się śmiać ze wszystkiego co robię. No cóż, to nie było udane.
•Przyjaźń to nie tylko lekkie rozmowy o tym co śmiesznego zobaczyliście, czy usłyszeliście. Nie zawsze trzeba się śmiać i „nabijać” ze wszystkiego za każdym razem. Z przyjacielem prawdziwym na pewno kiedyś odbycie długą i poważną rozmowę na jeszcze poważniejszy temat.
•Pamiętać trzeba, że nie można sobie wzajemnie podcinać skrzydeł. Każdy z nas jeśli przeżył coś ekscytującego, jest pełen wrażeń, chce się tym z kimś podzielić. Nie można tego traktować jako wywyższania się drugiej osoby. Ona nie chce powiedzieć „ja tam byłam, a ty nie, JESTEŚ GORSZA„. Nie. Ta osoba chce dać upust swojej energii, podzielić się swoją radością. Ale pamiętać też trzeba, że „osoba mówiąca” musi też dać się odezwać drugiej stronie. W końcu nie prowadzi monologu.
•Jeśli jest to prawdziwa przyjaźń i jesteśmy tego pewni, nie możemy być zazdrośni o „osoby trzecie”. Każdy z nas ma mnóstwo koleżanek/kolegów, ale oni nigdy nie mogą się równać z naszym przyjacielem. W końcu ufacie sobie wzajemnie z przyjacielem w tylu różnych sprawach, dlaczego nie możecie zaufać też teraz?

○○○ Gdzie się kończy przyjaźń? ○○○

•Pamiętajcie, prawdziwy przyjaciel NIGDY nie będzie was obgadywał za plecami, ani nie będzie was oceniał przy innych ludziach. Jeśli nie spodoba mu się wasze zachowanie, czy to co zrobiliście/powiedzieliście, powinien wam to powiedzieć. Na tym się to wszystko opiera. Na szczerości.
•Przyjaciel nie powinien rozwiązywać za was problemu. To nie ma sensu. Może was jedynie nakierować na taką drogę, która nie prowadzi do kompletnego głupstwa. I na odwrót. Nie mamy prawa organizować wszystkiego za naszego przyjaciela. On też ma rozum, w końcu jesteśmy istotami myślącymi, a jeśli za to was znienawidzi, to znaczy, że to NIE BYŁA przyjaźń.

 

Z mojej strony to tyle, jeśli też macie swoją definicję przyjaźni, bardzo chętnie się dowiem jaka ona jest :)

 

/Kate

1 Comment

  1. MoniKa 23 października 2015

    Z przyjacielem rozumiesz się bez słów, w potrzebie mądrze wspiera a nie wyręcza

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *